A főváros 12. kerülete a budai oldalon, hegyvidékes területen a Budai hegyek koszorújában alakult ki, épp ezért jelentős részén erdő van. A kerület jól ismert hegyes-dombos vidékéhez tartozik a János-hegy, Sváb-hegy, Széchenyi-hegy, Csillebérc és a Budakeszi-erdő. A reprezentatív elhelyezkedés következtében, ez a kerület kedvelt a kirándulni vágyók körében, valamint az előkelő és diplomáciai negyed is előszeretettel lakja. Az előző századokban is éltek itt híres emberek, hogy csak Jókai Mór és Eötvös József nevét említsük.
A kerület mai területe az őskorban is lakott rész volt, melyet bizonyít a Denevér-völgyben lévő kovakőbánya lelete, ami korát tekintve megegyezik a vértesszőlősivel. De tártak fel őskori leleteket a Városkút környékén is.
Később többféle nép is megfordult és élt itt, mint például a szkíták Kr.e. 700 környékén, a kelták majd a rómaiak. A középkort tekintve az erdős vidéken vadásztak az uralkodók és Mátyás király létrehozta itt a vadasparkját. A mai Budakeszi út vonalán pedig kereskedők és utazók jártak. Buda város vízellátását is a Helyvidékről oldották meg, ugyanis a Sváb-hegy oldalán felszínre jövő forrás vizét (ma Városkútként ismerjük) fa és agyagcsöveken át elvezették a Várba, ami a mai Szentháromság tér. Aztán jöttek a törökök, akik tönkretették a fejlődést és az addig kialakított művelt területeket, így újra az erdő lett az úr.
Majd a törökök kiűzése után újra a földművelés vette kezdetét a Hegyvidéken, szőlőültetvényeket hoztak létre a Gellért-hegytől egészen Óbudáig. Ezen borok hírnévre is tettek szert, még Londonban is jó hírű budai borként tartották számon. Aztán ennek a virágzásnak véget vetett a 19. századi filoxérajárvány, ami elpusztította a szőlőket. Viszont az erre épült vendéglők fent tudtak maradni, az egyre élénkülő Zugligeti, János-hegyi és Normafás kirándulási kedvnek köszönhetően.
A 18. századi építkezéseknek máig látható emlékei is vannak. Ilyen például a Zugligetben található Laszlovszky-major, melyet bár átépítettek, mégis körüllengi a múlt szele.
Ekkortájt telepedtek itt le a svábok, akiknek az 1700-as évek második felében kialakult falujából a Költő utca környékén maradtak emlékek. Az erre járókat a falusias életvitel és iskolából is a vándorló iskola fogadta, amikor is a tanító minden héten más magánháznál tanított. A kerület első iskolaépülete a mai Jókai Mór Általános Iskola 1858-ra készült el.
A folyamatos betelepüléssel az infrastruktúra is fejlődött. 1874-ben elindult a fogaskerekű vasút, melyet kezdetben a személyszállításon kívül teherszállításra is használtak. A fogaskerekűn utazva azok az emberek is megismerhették a táj szépségeit, akiknek nem telt a drága bérkocsira.
Aztán a befektetők is felismerték a Hegyvidékben rejlő lehetőségeket, így szállodák, sportpályák, gyógyintézmények épültek Svábhegyen. Így, míg Svábhegyen villák és szanatóriumok üzemeltek, addig a lankásabb területen összefüggő településhálózattal rendelkező városrész, Krisztinaváros alakult ki.
Turisztikai látnivalói a felszín alatt is folytatódnak. Így például az Ördögorom-szikla, ami a farkasréti Törökbálinti útról nyíló Edvi Illés utcában található. Ez egy igazi labirintus, melyet a németek építhettek, még a II. világháború megkezdése előtt légoltalmi helynek. A terület 1996-ig a magyar állam tulajdona volt, aztán az Önkormányzat tulajdonába került. A régen hajléktalanok által is igénybe vett üreget ma már ajtókkal zárták le.
Betérve hosszú keskeny folyosó fogadja a látogatót, amit az apró fülkék és kanyarok törnek meg. A kialakítás azért lett ilyen, hogy a belövések és kézigránátok minél kisebb károkat okozzanak bent.
Másik kedvelt kirándulóhelye egyben a főváros legmagasabb pontja is a 12. kerületben található, ez a János-hegy a maga 528.16 méterével, ahol Erzsébet-királyné is sétálgatott. Sokak nagy kedvence és kiváló programlehetőség, a szép természeti látványt nyújtó Libegő, mellyel 1970 óta közlekedhetünk a fák felett.
Közigazgatási egységként 1940. július 1-én kezdte meg működését a 12. kerület. Az eltelt időben folytatódott a beépülése, azonban még mindig ez a fővárosunk legzöldebb kerülete, mely számos kirándulási lehetőséggel várja a természet szerelmeseit.