A kettlebell itthon és világszerte egyaránt nagy népszerűségnek örvend. A kettlebell edzés alapjai egyszerűek, könnyedén elsajátíthatók a mozdulatok, hiszen számos olyan gyakorlatot is alkalmaz, mely a fitneszben is megtalálható. Bárki számára megfelelő edzésforma lehet, hiszen a különböző súlyú kettlebellek miatt mindenki megtalálhatja a megfelelő terhelést.
Mi is az a kettlebell?
A kettlebell maga egy füles vasgolyó. Lényegében egy olyan kézisúlyzó, melynek fogása a súlypont fölött helyezkedik el, nem pedig középen. Ez azt jelenti, hogy a mozgatása a gyakorlatok közben folyamatos erőkifejtést és koordinációt igényel. Így teljes testünket átmozgatja, továbbá fejleszti a koncentrációs készséget, a koordinációt és a test izomzatát is. A kettlebelleket többféle méretben gyártják, 2 kg-tól egészen 48 kg-ig, de léteznek úgynevezett “monster” kettlebellek is, melyekből a legnagyobb a 100 kilós változat.
A kettlebell előnyei
• kezdőknek és élsportolóknak egyaránt hasznos edzésforma
• időhatékony
• gépek nélkül végezhető edzés
• megfelelő diétával párosítva gyors fogyást eredményez
• a zsírégetés mellett izomzatot is épít
• erősít, fitten tart
• megoldást nyújt derékfájásra, keringési problémákra
• hozzájárul az ízületi fájdalmak megelőzéséhez
• nők és férfiak számára egyaránt tökéletes edzésforma
Kétségtelen, hogy a kettlebell edzés nagyon hatékony, azonban nagy hátránya, hogy a súly nem állítható, s amennyiben a fejlődés a cél, egyre nagyobb kettlebelleket kell vásárolnunk.
Milyen méretű kettlebellel érdemes kezdeni?
A gyakorlatok elsajátításához érdemes először kisebb súlygolyókkal kezdeni, majd fokozatosan emelni a terhelést. Bár ez egyéni edzettségtől is függ, illetve a gyakorlat jellege is befolyásolhatja, hogy mekkora súlygolyókat használjunk.
Kinek való a kettlebell?
A kettlebell edzést bárki elsajátíthatja. Mindenki számára megfelelő edzés, aki egészséges izomnövekedésre vágyik, illetve azok számára is, akik tónusosan szeretnének erősödni. Fiatalok, idősek, nők és férfiak is végezhetik.
A kettlebell gyakorlatok kicsit eltérnek a hagyományos edzőtermi gyakorlatokról. A legtöbb gyakorlatot álló helyzetben kell végrehajtani, gyakran egykezes, illetve nagyrészt robbanékony gyakorlatokat alkalmazunk. A kettlebell edzés során végzett gyakorlatok nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy minél több izmot vonjon be a munkába az egyetlen súly mozgatásához, illetve a stabilizálásához, így a törzs izmait is megdolgoztatja.
Nagyon fontos azonban, hogy ha kezdők vagyunk, akkor mindenképpen keressünk fel egy képzett edzőt, s tőle tanuljunk, ugyanis akár súlyos sérüléseket is lehet szerezni, ha nem megfelelően végezzük a gyakorlatokat.